Technik informatyk

Jeśli chciałbyś zostać grafikiem komputerowym, administratorem sieci, projektantem stron www czy programistą, to technikum informatyczne jest szkołą właśnie dla Ciebie. Nauka trwa 5 lat i kończy się egzaminem maturalnym. Tak samo, jak w przypadku liceum absolwenci mogą kontynuować naukę na dowolnym kierunku studiów. Podczas nauki uczniowie zdają egzaminy z poszczególnych kwalifikacji zawodowych i uzyskują tytuł technika informatyka.

Oprócz przedmiotów ogólnokształcących nauczane są przedmioty zawodowe w wymiarze około 12h tygodniowo w zależności od roku nauki.
technikum-banner.png

Kwalifikacje zawodowe

Kształcenie zawodowe w zawodzie technik informatyk obejmuje następujące kwalifikacje

INF.02

INF.02

montaż i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i sieci
INF.03

INF.03

programowanie, tworzenie i administrowanie stronami internetowymi i bazami danych

Uczniowie w zawodzie technik informatyk uczą się przedmiotów zawodowych w małych grupach przy samodzielnych stanowiskach komputerowych.

Zgodnie z programami nauczania poszczególnych przedmiotów szkoła uzupełnia pracownię o potrzebny sprzęt multimedialny np: aparaty cyfrowe, laptopy, rzutniki czy osprzęt sieciowy. Dysponujemy świetnie wyposażoną pracownią grafiki komputerowej (oprogramowanie, tablety) oraz systemów operacyjnych i sieci komputerowych (switche, routery).

Języki obce

 • angielski
 • niemiecki
 • rosyjski

Przedmioty rozszerzone

 • informatyka

Opis zawodu

Zawód technik informatyk staje się coraz bardziej poszukiwanym w sferze zatrudnienia. Przyczyną tego jest nie tylko coraz większa ilość firm z branży informatycznej, ale przede wszystkim wszechobecność sprzętu komputerowego i postępująca komputeryzacja firm, przedsiębiorstw, urzędów oraz innych instytucji. Nawet w najmniejszych kilkuosobowych firmach istnieje potrzeba zatrudnienia informatyka, który zna się na sprzęcie komputerowym, sieciach oraz potrafi zadbać o stronę internetową firmy. Takie umiejętności i wiele innych posiada każdy absolwent technikum informatycznego.

Jako administrator możesz znaleźć zatrudnienie praktycznie w każdej firmie, natomiast graficy komputerowi są poszukiwani przez agencje reklamowe, firmy zajmujące się profesjonalnie projektowaniem stron www oraz na rynku medialnym: wydawnictwa, telewizja. Projektanci oprogramowania, specjaliści baz danych oraz programiści będą raczej poszukiwani przez firmy o profilu informatycznym lub duże przedsiębiorstwa, w których istnieją odrębne działy informatyczne, np.: operatorzy telefonii komórkowych.

Możesz również otworzyć własną firmę zajmująca się obsługą informatyczną mniejszych lokalnych firm, dostarczaniem Internetu
czy też projektowaniem stron www. Takie przygotowanie zapewnia program specjalizacji oraz praktyk zawodowych.

Wraz z większą informatyzacją gospodarki rosną możliwości twojego zatrudnienia jako technika informatyka – bez wątpienia jest to zawód przyszłości.

pracownia grafiki
pracownia diagnostyki
IMG_3048.jpg
e12.png

EE.08.Montaż i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i sieci

Technik informatyk planuje konfiguracje, dobiera podzespoły i montuje z nich komputery. Nadzoruje organizacją pracy podczas montażu. Przygotowuje do pracy systemy komputerowe z oprogramowaniem systemowym i narzędziowym. Przygotowuje i konfiguruje urządzenia peryferyjne. Doradza klientowi w zakresie konfiguracji i modernizacji systemów komputerowych i urządzeń peryferyjnych. Odpowiada za konserwacje urządzeń techniki komputerowej w czasie ich okresu użytkowania. Zabezpiecza, rekonfiguruje i utrzymuje w optymalnej wydajności systemy operacyjne. Wykonuje zadania serwisowe polegające na diagnozowaniu i usuwaniu usterek komputera osobistego, urządzeń peryferyjnych i systemu operacyjnego. Monitoruje pracę systemów komputerowych.
Wykonuje projekt okablowania strukturalnego lokalnej sieci komputerowej. Dobiera urządzenia sieciowe, komputery, medium transmisyjne oraz oprogramowanie systemowe i narzędziowe do pracy w sieci lokalnej. Montuje elementy lokalnej sieci komputerowej według projektu. Instaluje i konfiguruje urządzenia sieciowe i sieciowe systemy operacyjne. Odpowiada za właściwe działanie lokalnej sieci komputerowej. Projektuje i wykonuje modernizację lokalnej sieci komputerowej. Administruje zasobami i użytkownikami lokalnej sieci komputerowej. Podłącza sieć lokalną do Internetu i zabezpiecza przepływ danych w sieci. Nadzoruje politykę bezpieczeństwa danych osobowych w postaci elektronicznej. Diagnozuje i naprawia awarie występujące w lokalnej sieci komputerowej. Organizuje pracę podczas montażu sieci i jej naprawy przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wycenia i kosztorysuje konfiguracje systemów komputerowych oraz ich konserwacje i naprawy. Nadzoruje procesami projektowania, montażu i naprawy lokalnej sieci komputerowej. 
Dba o aspekty ekologiczne na stanowisku pracy (recycling) oraz o bezpieczeństwo i higienę pracy. Potrafi zorganizować i prowadzić sklep komputerowy, serwis, hurtownię komputerową oraz działalność usługową dotyczącą lokalnej sieci komputerowej.


Przedmioty zawodowe

 • urządzenia techniki komputerowej
 • systemy operacyjne z elementami bhp
 • lokalne sieci komputerowe
 • eksploatacja urządzeń techniki komputerowej
 • administracja systemami operacyjnymi
 • eksploatacja lokalnych sieci komputerowych
 • działalność gospodarcza
 • język angielski zawodowy
 • kompetencje społeczne i organizacja pracy zespołów
e14.png

EE.09. Programowanie, tworzenie i administrowanie stronami internetowymi i bazami danych

Technik informatyk projektuje i wykonuje strony internetowe, sklepy internetowe i systemy zarządzania treścią. Buduje dynamiczne witryny wykorzystujące internetowe bazy danych i usługi zdalnych serwerów. Tworzy aplikacje, skrypty i aplety wykonywane po stronie klienta oraz serwera. Administruje aplikacjami i witrynami internetowymi. Projektuje i tworzy bazy danych. Doradza klientowi w oprawie graficznej i strukturze budowanej strony. Tworzy i obrabia grafikę, dźwięk i filmy na potrzeby stron internetowych. Zabezpiecza strony internetowe oraz bazy danych. Monitoruje i testuje witryny i aplikacje internetowe. Konfiguruje i naprawia lokalne i internetowe bazy danych. Nadzoruje prace projektowe i wykonawcze dotyczące aplikacji internetowych i baz danych. Prowadzi działalność gospodarczą usługową w zakresie baz danych i aplikacji internetowych.

Przedmioty zawodowe

 • witryny i aplikacje internetowe
 • tworzenie i administrowanie bazami danych
 • aplikacje desktopowe i mobilne
 • tworzenie stron i aplikacji internetowych
 • lokalne systemy baz danych

Galeria

Obejrzyj zdjęcia z życia naszej szkoły.

Ostatnie wpisy

© 2017 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczercowie. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Czego szukasz?