Aktualności

„Pudełko moich marzeń”

Marzą, tworzą i odnoszą sukcesy

 

Dwie uczennice naszej szkoły wzięły udział w XXII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Pudełko moich marzeń” w Zduńskiej Woli. Zgodnie z regulaminem napisały krótkie utwory prozą na dowolny temat.

Opowiadanie Wiktorii Rzepkowskiej – uczennicy klasy II LO4 - „Wybór Broni” zyskało największe uznanie jury, a sama autorka zajęła I miejsce w konkursie.

Ogromny sukces odniosła również Maja Janic z klasy II BSP, która rywalizując razem z licealistami, zajęła II miejsce. Nagrodzony tekst nosi tytuł „Przyjaciel”.

Dziewczętom gratuluję sukcesów, a wszystkich zachęcam do twórczej pracy!

Zapraszam też do lektury nagrodzonych prac.

Linki do prac:

Praca W. Rzepkowskiej

images/2021/Róża.pdf

Praca M. Janic

images/2021/Konwalia.pdf

 

                                        Małgorzata Swędrak


Sukces na bank

 

       W tym roku po raz  pierwszy nasi uczniowie wzięli udział w turnieju wiedzy o finansach i ekonomii SUKCES NA BANK, który organizowany był pod patronatem Narodowego Banku Polskiego. W turnieju wzięły udział szkoły ze wszystkich województw w Polsce – każda zgłoszona szkoła wystawiła pięcioosobową reprezentację, która uczestniczyła w rozgrywkach.   Naszą placówkę reprezentowała drużyna liceum w składzie Wiktoria Szataniak, Julia Stankiewicz, Natalia Malinowska, Kamil Grabarczyk, Mikołaj Andrzejczak oraz drużyna technikum w składzie Maja Marciniak, Julia Iskra, Martyna Siewiera, Adam Piórek, Mikołaj Mielczarek. Konkurencja była bardzo duża. Do pierwszego eliminacyjnego etapu przystąpiło 265 szkół. Choć nie zakwalifikowaliśmy się do grupy 32 najlepszych drużyn to udział w turnieju był ciekawym doświadczeniem i możliwością sprawdzenia swojej wiedzy z zakresie ekonomii i finansów oraz motywacją do jej poszerzania.  

XI Szkolny Konkurs Czytelniczy rozstrzygnięto!

 

 

Romans, horror, a może saga rodzinna?

 

Nareszcie mamy wyniki tegorocznego Szkolnego Konkursu Czytelniczego, który ogłoszono jakiś czas temu. Wpłynęło 11 prac, a uczestnicy cierpliwie czekali na werdykt. Przepraszamy za zwłokę.

Młodzież przedstawiała pozycje spoza kanonu lektur szkolnych: literaturę obyczajową, historyczną, fantastykę, horrory, książki będące zbiorami różnych gatunków. Uczniowie prezentowali walory czytanych utworów, umiejętnie przekonywali do swoich racji, sprawnie posługiwali się ojczystym językiem.

Członkom jury spodobało się szczególnie, że zwrócono uwagę na ważne tematy, aspekty psychologiczne, społeczne, historyczne, na uniwersalizm - nawet jeśli dotyczy to literatury fantasy.   

Komisja postanowiła przyznać:                    

·     I miejsce – Wiktorii Rzepkowskiej z klasy II LO4 za recenzję sagi

A. Grabowskiej „Matki i córki”

·     II miejsce – Natalii Malinowskiej z klasy II LO za recenzję książki „Nadzieja” - zbioru tekstów różnych polskich autorów

oraz

ex aequo Karolinie Kracie z klasy IV TIE za recenzję powieści Jojo Moyes „Zanim się pojawiłeś”

·     III miejsce – Krzysztofowi Bieńkowskiemu z klasy II TI5 za recenzję zbioru opowiadań grozy H. P. Lovecrafta „Zew Cthulhu”

 

Laureatom serdecznie gratulujemy!                                                                                            

 

Karolina Kamińska

Magdalena Sieradzka

Małgorzata Swędrak


 

KONKURS POWIATOWY BHP

Bardzo miło nam poinformować, że Natalia Rogalewicz uczennica klasy III TIE zajęła pierwsze miejsce i została Mistrzem w IV Powiatowym Konkursie Wiedzy o BHP i Prawie Pracy „BĄDŹ NAJLEPSZY – ZOSTAŃ MISTRZEM!”.

Ania Skupińska z klasy IV TIE również dostała się na podium zajmując zaszczytne III miejsce. W konkursie brali udział również uczniowie z II TIE, ale niestety podium ma tylko trzy miejsca, ale gdyby było ich więcej to na pewno byłby też przez naszych uczniów zajęte. Jesteśmy bardzo dumni i gratulujemy sukcesów i życzymy kolejnych.


   


 

Akcja  „ŻONKILE 2021” – Pamiętamy

19 kwietnia, z okazji 78.rocznicy powstania w getcie warszawskim, nasza szkoła wzięła udział w akcji zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Z powodów pandemii nie udekorowaliśmy się żółtymi żonkilami (symbolem tej akcji), ale mogliśmy wirtualnie w niej uczestniczyć. Młodzież obejrzała film przygotowany przez Muzeum POLIN pt. „Muranów – Dzielnica Północna”.

Konkurs “ Poznaj swoje prawa w pracy”

03.03.2021 r. w Łowiczu odbył się regionalny etap ogólnopolskiego konkursu wiedzy dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Poznaj swoje prawa w pracy”. Konkurs organizowany jest przez Państwową Inspekcję Pracy w ramach programu „Kultura bezpieczeństwa”. Ma on na celu rozpowszechnienie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wiedzy dotyczącej przepisów prawnej ochrony pracy, bezpieczeństwa 

i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia, promocja właściwych postaw i osiągnięć uczniów w zakresie wiedzy o bhp i prawie pracy, a także upowszechnianie idei kultury bezpieczeństwa oraz wagi dbałości

o jakość stanowisk pracy i bezpieczeństwa pracy. Uczniowie naszej szkoły przystępują do tego programu corocznie. W tym roku w etapie regionalnym wzięły udział dwie uczennice:

 Anna Skupińska (kl. IVTIE) i Natalia Rogalewicz (III TIE).

  Mimo bardzo wysokich wyników nie udało się naszym uczennicom zakwalifikować się do finału etapu centralnego. Zdobyły jednak cenne doświadczenie i na najwyższym poziomie reprezentowały naszą szkołę.

 

Gratulujemy wyników i dziękujemy za poświęconą pracę i czas.
 

Spotkanie online z pracownikiem Politechniki Łódzkiej

   Dzięki nowoczesnym technologiom tegoroczni maturzyści mogli się spotkać on-line z pracownikiem naukowym Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej.

Pani dr inż. Katarzyna Dybka - Stępień na spotkaniu 16.04.2021r. przedstawiła ofertę edukacyjną PŁ skierowaną do uczniów, pokazała stronę internetową uczelni i udzieliła wskazówek jak się po niej poruszać. Wskazała również gdzie można szukać informacji na temat procesu rekrutacji.

Uczniowie otrzymali zaproszenie na Wirtualny Dzień Otwarty PŁ oraz do akcji Dziewczyny na Politechniki.

W swoim wystąpieniu skupiła się przede wszystkim na omówieniu kierunków studiów jakie oferuje Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności a są to Biotechnologia, Technologia Żywności i Żywienie Człowieka, Technologia Kosmetyków, Biogospodarka czy Menedżer Żywności i Żywienia.

Uczniowie dowiedzieli się również jakie perspektywy zawodowe daje im ukończenie studiów na tym wydziale.

Studia to nie tylko nauka. Uczelnia daje również możliwość rozwoju sportowego czy artystycznego oraz zdobywania praktycznych umiejętności np. dziennikarskich w studenckim Radio ŻAK.

Dla pracodawców

 

Dla Pracodawców

Przekazujemy informację o opracowaniu przygotowanym  przez Związek Rzemiosła Polskiego pod auspicjami Rady Dialogu Społecznego.

 

Jest to informator pt. „Zwiększanie efektywności  przygotowania zawodowego w rzemiośle w procesie nadzoru sprawowanego przez organizacje rzemiosła”.

 

Publikacja zawiera zasady i tryb sprawowania nadzoru przez izby rzemieślnicze i cechy nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych oraz udzielania pomocy merytorycznej i organizacyjnej rzemieślnikom szkolącym uczniów.

 

Opracowanie przygotowano z myślą o pracownikach organizacji rzemiosła zajmujących się zadaniami związanymi z nadzorem nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle. Zawiera ono zbiór podstawowych informacji prawnych i organizacyjnych, związanych z procesem szkolenia uczniów  - młodocianych pracowników - u pracodawców rzemieślników oraz kilka stosowanych w tym zakresie wzorów dokumentów.

 

Zachęcamy do zapoznania się z informatorem:

 

https://zrp.pl/publikacja-zrp-dot-zwiekszania-efektywnosci-przygotowania-zawodowego-w-rzemiosle/

 

link bezpośredni

 

https://zrp.pl/wp-content/uploads/2021/02/A4-zwie%CC%A8kszenie-efektywnos%CC%81ci-rzemios%C5%82-2020.pdf

 

 

© 2017 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczercowie. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Czego szukasz?